יום שבת, 6 במאי 2017

צפיחית בדבששם האוסף: צפיחית בדבש

תת כותרת: מלוח שידורי רשת ג אל המקול שלך - 26 להיטים גדולים משנות ה-50

חברת תקליטים: CBS/ אן.אם.סי/ קול ישראל

שנה: 1990. הוצאה מקורית בשנת 1986

מק"ט: 466738-2 (תקליטור), 57015 (תקליט)

עריכה: גלעד בן-ש"ך

הפקת תקליט: אמנון שילוני

הפקת תקליטור: משה מורד וליאור סולימן

תודה מיוחדת: רונלד קול

רשימת שירים (תקליטור*):
 1. Eileen Rodgers - Treasure Of Your Love (2:51)
 2. Les Paul - Johnny (Is The Boy For Me) (with Mary Ford) (1:59)
 3. Bourvil - Salade De Fruits (3:18)
 4. Diana Decker - Poppa Piccolino (2:59)
 5. Dean Martin - The Man Who Plays The Mandolino (2:48)
 6. Eydie Gorme - La Ultima Noche (with Los Panchos) (2:55)
 7. Ruby Murray - Goodbye Jimmy, Goodbye (with Norrie Paramor And His Orchestra) (2:50)
 8. Tex Ritter - High Noon (2:50)
 9. Kay Starr - Changing Partners (2:55)
 10. Eddie Calvert - Julia (2:29)
 11. Rosemary Clooney - Where Will The Dimple Be? (2:25)
 12. Johnny Mathis - Wild Is The Wind (2:28)
 13. Eve Boswell - She Said (2:47)
 14. Renato Carosone - Caravan Petrol (3:21)
 15. Doris Day - Sugarbush (with Frankie Laine) (2:01)
 16. Danielle Darrieux - Laura (2:19)
 17. Four Lads, The - Istanbul (Not Constantinople) (2:23)
 18. Flo Sandon's - El Negro Zumbon (3:17)
 19. Gisele MacKenzie - Seven Lonely Days (2:11)
 20. Virginie Morgan - "La Sorciere" (2:46)
 21. Aurelio Fierro - Luna Rossa (3:27)
 22. Tennessee Ernie Ford - Sixteen Tons (2:35)
 23. Peggy Lee - Fever (3:20)
 24. Johnny Ray - Just Walking In The Rain (2:39)
 25. Guy Mitchell - Singing The Blues (2:27)
 26. Domenico Modugno - Piove (Ciao Ciao Bambina) (3:04)
* בתקליט - עשרת השירים הראשונים ממלאים את צד א' לפי אותו סדר והקטעים 11-20 ממלאים את צד' ב', שוב לפי אותו הסדר.

עטיפה: עיצוב של אתי כהן. העטיפה על התקליט היא אחת האייקוניות של התקופה. דמויות קולנעיות גזורות על רקע בצבע קרמי. ליד כל שיר רשומה השנה בה הוא נעשה ובגרסת התקליט - בגבו - יש טקסט מרגש של השדרן דן כנר. בגרסת התקליטור, למרבה הצער, ויתרו על הטקסט הזה. אמנם היום העטיפה הזאת אולי נראית קצת דלה, או פרימיטיבית, אבל בזמן אמת היא לגמרי עשתה את העבודה. ציון עיצוב: 8

רקע וביקורת: אוסף שיצא בשנת 1986 על גבי תקליטים וקלטות והיה להצלחה אדירה, אלבום פלטינה. האוסף נעשה על ידי אנשי רשת ג' והוא מבוסס על תכנית הנוסטלגיה "צפיחית בדבש", שהתמקדה במוסיקת שנות החמישים. ההצלחה האדירה של האוסף הביאה את חברת CBS, שבימים ההם שינתה את שמה לאן.אם.סי, להוציא את האוסף מחדש על דיסק ב-1990, כשהעניין בתקליטורים החל לעלות. בגרסת ה-CD נוספו שישה שירים שלא היו בגרסת התקליט/קלטת.
גרסת התקליטור לא זכתה להצלחה האדירה לה זכו התקליט והקלטת, חמש שנים קודם לכן, אבל היא כן היתה מוצר קטלוגי ראוי שישב על המדפים במשך כמה שנים.
מבחינה מוסיקלית ורעיונית אני יכול להכביר במלים על האוסף הזה, אבל הטקסט שדן כנר, מגיש "צפיחית בדבש" ברשת ג', כתב בגב התקליט, ממחיש את חשיבותו יותר מכל. כשקוראים את הטקסט שומעים את קולו של כנר ואת סגנון ההגשה היחודי שלו, שמצליח לעבור למילים כתובות בצורה מפעימה. הנה הוא לפניכם:

"צפיחית בדבש". אל השם הזה הגענו בחיפושים אחרי כותרת מתאימה לתכנית שרובה ככולה שירי שמאלץ מן העבר. "שמאלץ" - תמיד הדגשנו זאת - אינה מילת גנאי, להפך, לאוהבי השירים הישנים "שמאלץ" היא מילת קסם המבטיחה הנאה רבה.
את התכנית "צפיחית בדבש" התחלנו לשדר, לעיתים מזדמנות, ברשת ב', בראשית שנות ה-70. אחר-כך מצאה התכניה אכסניה קבועה ברשת ג'.
בשנות השידור הרבות רכשנו - עם כל הצניעות והנוה - אלפי מאזינים קבועים וקנאים, ויעידו המכתבים, שיחות הטלפון ו... סקרי ההאזנה.
כשעלה הרעיון להוציא תקליט בשם "צפיחית בדבש" לא היה ספק שנפנה אל הרפרטואר של שנות ה-50; השידוך בין השם לתוכן אינו דורש הסבר.
הפופ של שנות ה-50 הצטיין בשפע טעמים וכיוונים מוסיקליים; היו מאות להיטים, היו עשרות זמרות וזמרים גדולים וחשובים. עלינו הוטל לברור ולבחור כי התקליט שלנו יכול להכיל "רק" 20 פזמונים.
מלאכת הבחירה לא היהת קלה, ומן השירים שהגיעו עד סף התקליט הזה, אפשר היה למלא עוד כמה וכמה אלבומים משובחים. מי ידוע? אולי עוד ננצל את אוצרות שנות ה-50, ואולי גם אל שנות ה-40 נחזור? מכל מקום, לחובבי הזמר הישן והטוב, אנו מקוים להגיש בעתיד פזמונים אהובים גם משנות ה-60 ושנות ה-70, בתקליטים נוספים שייצאו ביוזמת רשת ג'.
עורכי מוסיקה רבים בקול-ישראל שקדו על תכניות "צפיחית בדבש", אך את עיקר המלאכה עשו דליה הלר, עודד גילור, שמעון פרנס וגלעד בן-שך.
לי עצמי היתה הזכות להגיש את ה"ותיקים-גםמתקתקים" מן השידור הראשון, וכמעט מיותר לומר שאני נהנה לשומעם ולהשמיעם כאז כן עתה.
ובחזרה אל התקליט שבידך. 20 הקטעים שבו משתרעים על פני כל שנות העשור החמישי של המאה שלנו; השירים מוכרים ואהובים, במיגוון של מיקצבים ושפות, ונעימה מפורסמת לקינוח של צד של התקליט. המוסיקה הזו תדבר בודאי אל לבו של קהל מאזינים רחב ורב-גוני; אצל רבים היא תעיר ותעורר את זכרונות העבר; לאחרים זה היה אמצעי לתור ברחבי היסטוריה מוקלטת.
יתרונו של האלבום הוא בכך שבמקום לרכוש תקליט אריך-נגן של זמר פופולארי למען להיט אחד או שניים, הנה "עיסקת חבילה" ובה אוסף מלהיט של זמרים ולהיטים.
האזנה נעימה.

דן כנר
ירושלים, אביב תשמ"ו

מאי 1986


ציון: 10

ערך אספני: תקליט - 10 ש"ח. דיסק - 100 ש"ח

תגובה 1:

 1. “. 20 הקטעים שבו משתרעים על פני כל שנות העשור החמישי של המאה שלנו” - כשחושבים על זה, שנות ה-50 זה העשור השישי ... דן כנר לא נתן לעובדות לבלבל אותו ;)

  השבמחק