יום ראשון, 12 בדצמבר 2010

רוחות בלילה - Spirits in the Night

אחרי הראיון שניהלתי עם רן עצמון בשבוע שעבר, התחלנו לדבר על כל אותם האוספים שהוא היה מעורב בהכנתם, כשעצמון נהנה לספר בעיקר על אוסף הרוק המתקדם "Spirits in the Night" שהוא ערך עם צ'רלי סולומון. עצמון סיפר לי שרוק מתקדם היתה המוסיקה האהובה גם עליו וגם על סולומון ושזה האוסף הכי קרוב לליבו שהוא ערך. ביקשתי ממנו לספר על האוסף בעצמו והוא נענה בשמחה. זאת הזדמנות מיוחדת ונדירה ללמוד על התהליך המלא בהרכבת אוסף.


שם האוסף: רוחות בלילה - Spirits in the Night

תת כותרת: תור הזהב של הרוק המתקדם

חברת תקליטים: הד ארצי/ הליקון

שנה: 1992

עורכים: צ'רלי סולומון ורן עצמון

מק"ט: ARTON 19557

רשימת שירים:
1 Yes - Yours is no Disgrace
2 Genesis - Firth of Fifth
3 Emerson Lake & Palmer - Lucky Man
4 Rick Wakemen - Catherine Howard
5 King Crimson - Epitaph
6 Manfred Mann's Earth Band - Spirits in the Night
7 Jethro Tull - Aqualung
8 Wishbon Ash - Throw Down Your Sword
9 Roxy Music - A Song for Europe
10 Van Der Graaf Generateor - My Room
11 Greenslade - Spirit of the Dance

עטיפה: עיצוב של אורית חן צדוק על תמונה של אימג' בנק. רצינו לעשות מחווה לסטודיו האגדי "היפנוזיס" שהיה אחראי לעשרות עטיפות פרוג קלאסיות. תקציב להיפנוזיס לא היה לנו כמובן אז בחרנו תמונה סוריאליסטית משהו שהיו בה אלמנטים מאד פרוגיים ושהזכירה את רוח העטיפות הללו

ביקורת ורקע: האוסף הזה נולד מאהבה. מאהבה גדולה של צ'רלי סולומון ואנוכי לרוק המתקדם, אותו פרוגרסיב רוק מושמץ שהיה מוזיקה נון גראטה בתחילת שנות התשעים, מוסיקה של דינוזאורים עת יציאת האוסף. צ'רלי ואני חיפשנו כל הזמן נושאים לאוספים והיה ברור לנו שאוסף פרוגרסיב חייב להיעשות למרות סיכויי המכירה הלא מזהירים. צ'רלי ערך במשך שנים את תוכנית הדגל של הפרוג, "קצת אחרת", ששודרה ברשת ג' ואני גדלתי על התוכנית שבמידה רבה עיצבה את טעמי המוסיקלי. כך שמבחינת שנינו היה כאן מעין סגירת מעגל בניסיון לתעד את תור הזהב של הרוק המתקדם.

התחלנו באיסוף החומרים. יש הרכבים שלגביהם לא היו ספקות, השאלה היתה רק איזה קטע של קינג קרימזון, יס, ג'נסיס, אמרסון לייק ופלמר ודומיהן לכלול בדיסק. גם לגבי ואן דר גראף ג'נרייטור לא היו לנו ספקות, ולא היה לנו ספק איזה שיר אנחנו רוצים לאוסף-את ,"Refugees" כמובן. אבל פיטר האמיל סירב לאשר את השיר ונאלצנו להסתפק בקטע פחות מוכר של הלהקה. עם ג'נסיס לא היה לנו ספק כי "Firth of Fifth" הוא השיר. גם שיר יפהפה וגם דוגמא קלאסית ליצירת פרוג מורכבת ומוצלחת שאינה גולשת לטרחנות. כנ"ל לגבי "Epitaph" המופלא של קינג קרימזון (רוברט פריפ הוציא לנו את הנשמה עד שאישר) ו-"Your's is No Disgrace" של יס. גם מבחינת רוקסי מיוזיק וג'טרו טאל היינו מאד סגורים על עצמינו והיה לנו ברור שקטע הסיום צריך להיות "Spirit of the Dance" של גרינסלייד, קטע שהיווה את אות הפתיחה המוכר של "קצת אחרת" במשך שנים ארוכות. במקביל רצינו לשלב גם שניים שלושה "להיטי" פרוג והבחירה המתבקשת היתה "Lucky Man" של ELP וכמובן, הביצוע הענק של מאנפרד מאן ולהקתו לשירו של ברוס ספרינגסטין ""Spirits in the Night. הבנו די מההתחלה שזה גם צריך להיות שם האוסף: להיט גדול יחסית, שיר מבוקש שקשה למצוא על דיסק ושם השיר עצמו שמתלבש בול על אוסף פרוג ומשקף את תוכנו במידה רבה. אז שם היה לנו, כמה שירים מעולים ועדיין היו חסרים לנו שני קטעים לפחות לסגירת האוסף. אני כבר לא ממש זוכר מי סירב לנו (פינק פלויד כמובן, נדמה לי שג'נטל ג'איינט ואולי עוד כמה) וברור לחלוטין שהקטע של ריק וייקמן הוא פילר לא מוצלח אבל לא היו לנו ברירות. היתה גם ביקורת על כך שכללנו בדיסק שיר של ווישבון אש, שבכלל לא בטוח שהיא להקת פרוג אבל כאן היה בבירור עניין של טעם אישי. האלבום ממנו לקוח השיר של ווישבון אש, ","Argus הוא אחד התקליטים הכי אהובים עלי בכל הזמנים וכבר מדובר בהרבה שנים. אז לקחתי לעצמי חירות לכלול באוסף שיר מאלבום שאני מאד מאד אוהב, גם אם הוא לא מתאים לאוסף במאת האחוזים.

לאחר כמה חודשים היו לנו רשימת שירים סופית, סדר עריכה ואת שם האוסף. הגענו לשלב העטיפה. רצינו כמובן לעשות מחווה לסטודיו האגדי "היפנוזיס" שהיה אחראי לעשרות עטיפות פרוג קלאסיות. תקציב להיפנוזיס לא היה לנו כמובן אז בחרנו תמונה סוריאליסטית משהו שהיו בה אלמנטים מאד פרוגיים ושהזכירה את רוח העטיפות הללו. כאמור, מוזיקת הפרוג היתה באותם ימים ממש משוקצת וצ'רלי ואני קיווינו שאולי מאזינים צעירים יתוודעו למוסיקה הזו באמצעות האוסף. לכן הציע צ'רלי שננחיל לאוסף ערך מוסף בדמות טקסטים קצרים לגבי כל קטע והלהקה שבצעה אותו. לקחתי על עצמי את המשימה באהבה ולאחר שסיימתי לכתוב את הקטעים הללו הוספתי עוד מאמר על הז'אנר בכללותו כולל סקירה היסטורית קצרה. אני לא משוכנע שעשו את זה לפנינו, אבל באוסף שנולד מאהבה וקצת שליחות מיסיונרית, זה התבקש. רצינו בפירוש להגיש אוסף פרוג מושלם מכל האספקטים. צ'רלי תרם את הפראזה החותמת את החוברת Some Dinosaurs never die, they just hibernate , צירפנו איור של דינוזאור חמוד בשביל הקריצה והאוסף היה מוכן.

האוסף כצפוי לא היה הצלחה מסחרית גדולה. אני חושב שבזמנו הוא נמכר בשלושת אלפים עותקים אבל זה אחד האוספים שאני הכי אוהב, מאלו שהייתי מעורב בעשייתם. וכן, עד היום אני מת על מוזיקת הדינוזאורים הזו.

רן עצמון

ערך אספני: 60 ש"ח

10 תגובות:

 1. יופי של יוזמה, הראיון עם רן עצמון מוסיף המון. כתבתי ביקורת על האוסף הזה די מזמן, לא ריחמתי עליו אבל מצד שני התייחסתי לכך שזה נדיר מאוד לראות אוסף רוק מתקדם בעברית.

  http://mitkadem.homestead.com/files/spirits/

  השבמחק
 2. זה, כנראה, אוסף הרוק המתקדם היחידי שיצא בישראל, אי פעם. קל לשפוט אותו ממרחק הזמן, אבל חשוב להבין שאוסף שכזה לא היה עניין של מה בכך. יש לי חבר, שהיה בן 13 כשהאוסף יצא. איזה דוד שלו קנה לו את הדיסק מתנה לבר מצווה והאוסף מאוד השפיע עליו ופתח לו את עולם הפרוג.
  לפעמים צריך לראות את התמונה הרחבה. עצם העובדה שעל מדפי כל חנויות התקליטים בישראל המוצר הזה היה זמין, זה לא ענין של מה בכך ולחשוב שהאוסף הזה הגיע ל-3000 (!) בתים זה בכלל עניין מדהים.

  השבמחק
 3. אורי, אכן קטלת את האוסף בשעתו, לדעתי לא בצדק...מה שמדהים לחשוב זה שפעם 3,000 עותקים נחשבו לכשלון. היום מקבלים על זה תקליט זהב :)

  השבמחק
 4. שלום רן.
  את העותק שלי השגתי בחנות יד-שניה, מן הסתם אחרי שהפסיקו לייצר אותו... אבל כמה שנים אחרי כן פגשתי בבריטניה את אנדי פאוול מ"וישבון אש" ואחת מתוצאות אותו מפגש היא חתימתו המתנוססת הן על הדיסק והן על העטיפה. וישבון זה אולי "לא פרוג במלוא מובן המילה" (ציטוט שלך מהחוברת), אבל פאוול אישר.

  השבמחק
 5. זה משהו שהיינו רוצים לראות. אבל לסרוק?

  השבמחק
 6. בהחלט. אבל לאן לשלוח את הסריקה?

  השבמחק
 7. המייל שלי יהיה אחלה
  avig9@netvision.net.il
  אני כבר יעלה את זה לכאן. רן עצמון יתרגש

  השבמחק
 8. העטיפה נראית לקוחה מ CHERRY CHERRY LADY של "דיבור חדיש" :)

  השבמחק
 9. ווישבון לגמרי ראויים. התקליט ההוא נחשב למאסטר פיס, ורק טעויות ניהוליות וסיכסוכים טיפשיים פגעו בהמשך המוניטין של הלהקה וקצת השגיחו אותם. ראוי להערכה שלא שכחתם אותם.

  השבמחק
 10. אחד האוספים הכי אהובים עליי בכל הזמנים, "ירשתי" אותו מחבר שלא הבין מה רוצים ממנו

  פשוט אוסף מושלם של רוק מתקדם עם חתך מאוד מייצג של הקטעים שאורכם פחות מ 10 דקות

  איבדתי אותו מזמן, לאחרונה יצרתי אותו מחדש כפלייליסט ביוטיוב ומאז מאזין לו הרבה מאוד.

  אחלה פלייליסט לריצות/הליכות

  השבמחק