יום שבת, 4 בספטמבר 2010

Revenge of the Rock


שם האוסף: Revenge of the Rock

חברת תקליטים: הד ארצי

שנה: 1997

עורכים: אבישר סביר ושי ברזילי

הפקה: רן עצמון ואבישר סביר

שיווק: אורי פלדמן

מק"ט: ARTON 519674

רשימת שירים:
1 Republica - Ready To Go
2 Skunk Anansie - Weak
3 Bush - Swallowed
4 Spacehog - In The Meantime
5 Eels - Novocaine For The Soul
6 Bloodhound Gang - Fire Water Burn
7 Nada Surf - Popular
8 No Doubt - Just A Girl
9 Garbage - Only Happy When It Rains
10 Beck - Where It's At
11 Wilco - Outtasite (Outta Mind)
12 Porno For Pyros - Tahitian Moon
13 Moby - That's When I Reach For My Revolver
14 The Wannadies - You And Me Song
15 Goo Goo Dolls - Name
16 Comfort - In The Groove Again
17 Afgan Whigs - Creep

עטיפה: ת-ע-נ-ו-ג-!!! האוסף אמור לבשר את הקאמבאק של הרוק ותומר פיש עשה עטיפה שמעבירה את זה נהדר. פיש צייר דמות קומיקס של גיבור-על, שאמור לייצג את הרוק, יוצאת מתוך מונומנט של אבנים שמבשרות את נקמתו של הרוק. העטיפה הפנימית כוללת את כל עטיפות האלבומים שמתוכם שירי האוסף לקוחים, שזה תמיד מעולה. נהדר. ציון עטיפה: 10

ביקורת ורקע: אתמול בערב הייתי אצל ההורים שלי, חיפשתי כמה אוספים שנשארו לי שם. בחיטוט בחדר של שירה, אחותי הקטנה שמתגוררת כיום בלונדון, מצאתי את האוסף הנשכח הזה וממש התרגשתי. זה היה אוסף ששירה ואני אהבנו מאד וטחנו לא מעט, כך שהיה ממש תענוג להזכר בו.
האוסף הזה מייצג תקופה מאוד ספציפית בסצינת הרוק. אחרי שהגראנג' כבש את העולם בתחילת שנות התשעים עם להקות כמו נירוונה, פרל ג'ם ואליס אין צ'יינז, ארצות הברית חוותה ירידת מתח בכל הקשור לרוק, והסצינה האלטרנטיבית האמריקאית דעכה. לקראת 96-97 חלה התעוררות והמון הרכבים חדשים וטובים, שהושפעו רבות מהגראנג' והמהאינדי האמריקאי של האייטיז, צצו. האוסף "נקמת הרוק" תופס את הסצינה המתעוררת הזאת בצורה מעולה.
למרות שהאוסף הזה מאוד אמריקאי ברוחו, באופן מפתיע, ארבעת הקטעים שפותחים אותו הם בריטים. מדובר בלהיטים של סקאנק אננסי, בוש וספייסהוג, שלושתם יצרו רוק בסגנון אמריקאי למהדרין, מה שממחיש עד כמה ההשפעה של הגראנג' היתה גלובלית. יוצאי דופן הם ריפבליקה, שפותחים את האוסף עם להיט האלקטרו-אינדי שלהם "Ready to Go", להיט שאמנם מובחן סגנונית מהאוסף, אבל מהווה הצהרת כוונות מעולה להמשכו.
למרות שהוא לא היה הצלחה אדירה בחנויות, מדובר באוסף שערוך מצויין ושיצא בטיימינג מדוייק. תמונת מצב מצויינת של הסצינה האלטרנטיבית בארה"ב בשנת 1997.

ערך אספני: 5 ש"ח

ציון: 9

6 תגובות:

 1. קניתי את הדיסק מחנות יד שנייה אחרי 15 שנים ששמעתי מקלטת והיא התקלקלה. אוסף חזק וכל מילה בסלע!

  השבמחק
  תשובות
  1. נכון. להוכחה - אני עדיין מקשיב לו!

   מחק
  2. גם אני :) בעיקר עם השיר של Garbage שמזכיר לנו כי המלקוש עדיין פה. כל שיר פה לא איבד מרלוונטיותו עד היום!

   מחק
 2. אוסף אליפות שנערך באהבה ושקידה. הפרויקט הזה נוצח על ידי אבישר סביר. הקונספט שלו לסוג כזה של אוסף בזמנו היה אמיץ. אוסף מנצח. אני מבסוט שיש את wilco באוסף ישראלי! דקה שלפני שהם פורצים דרך.

  השבמחק
 3. אוסף אליפות שנערך באהבה ושקידה. הפרויקט הזה נוצח על ידי אבישר סביר. הקונספט שלו לסוג כזה של אוסף בזמנו היה אמיץ. אוסף מנצח. אני מבסוט שיש את wilco באוסף ישראלי! דקה שלפני שהם פורצים דרך.

  השבמחק