יום שישי, 15 בדצמבר 2017

Planet Goa


שם האוסף: Planet Goa

תת כותרת: אוסף טראנס-גואה

חברת תקליטים: אן.אם.סי

שנה: 1995

עורכים: דיג'יי אליאד ג'י ודיג'יי יניב וסרהולץ

הפקה: משה מורד ואליסון מאייר

מק"ט: 20179-2

רשימת השירים:
  1. Marco Bailey - Dreamwaves (6:13)
  2. Solar Eclipse - From Here To Enlightment (9:19)
  3. Taucher - Infinity (Phase III) (5:32)
  4. Marco Bailey - Planet Goa (5:02)
  5. Monsoon (2) - Monsoon (Original Mix) (9:44)
  6. Emmanuel Top - Turkich Bazar (6:31)
  7. Marco Bailey - Place To Heaven (6:04)
  8. Emmanuel Top - Acid Phase (5:18)
  9. Silicum - Spirit Of Ankh (10:26)
  10. 101 Trance - My Dream (Mantra Mix) (5:30)
עטיפה: אין קרדיט למעצב/ת. עטיפה נכונה לז'אנר הטראנס, שמדבר נכון גם עם שם האוסף, כוכב גואה. נאה. ציון עיצוב: 7

ביקורת ורקע: הרעיון של האוסף "פלאנט גואה" דומה לרעיון האוספים שאן.אם.סי רקמו סביב ההצלחה של סקוטר באותה תקופה. כזכור, סקוטר היו להיסטריה בישראל באמצע הניינטיז, אבל עדיין לא היה להם אלבום מלא, שאותו היה ניתן למכור לציבור. הפתרון של אן.אם.סי היה יצירת אוספים שהתבססו רבות על שני הסינגלים-להיטים הראשונים שלהם, אוספים שהשתמשו רבות גם בביסיידים והרמיקסים של סקוטר. כך ראו אור "Move Your Ass", "This is... Trance" ו"היטבוקס 6".
"פלאנט גואה" פועל, כאמור, בצורה דומה, כשהוא רוכב על ההצלחה של הקטע "Dreamwaves" של מפיק הטראנס הבלגי מרקו ביילי. הקטע "Dreamwaves" התפרסם, בין השאר, בזכות זה שהוא הפך לאות התכנית "קופסת הלהיטים" ברשת ג' וביחד עם עליית סצנת הטראנס והדרים-מיוזיק באותה תקופה, היה קל לבנות אוסף סביב הקטע הזה. 
לצורך הכנת האוסף גייסו באן.אם.סי את דיג'יי אליאד ג'י ואת דיג'יי יניב וסרהולץ, שני תקליטי טראנס צעירים, שהרכיבו כאן תמהיל שרובו מורכב מקטעי טראנס שיצאו בחברות אירופאיות עצמאיות. כצפוי, יש כאן בין עשרת הקטעים שלושה קטעים של ביילי, שסביבו נבנה הדיסק. אחד הקטעים העניק לאוסף את שמו ותקופה קצרה אחר-כך הוא גם העניק לביילי את שמו של אלבום הבכורה שלו. זאת לא הפעם הראשונה שאוסף ישראלי ניבא את שם האלבום של האומן שהוא נבנה סביבו, הסיפור היה דומה עם "דרימלאנד" ש-IMP הוציאו סביב הקטע "Children" של רוברט מיילס, שם שאחר-כך שימש את מיילס באלבום הבכורה שלו. 
נחזור לאוסף - מדובר באוסף נחמד, שגם זכה להצלחה יחסית לאוספי ז'אנר הטראנס באותה תקופה.

אבי לבקוביץ', מומחה הז'אנר, מוסיף לגבי האוסף:
"הסינגל של Dreamwaves כלל שלושה קטעים וכולם כלולים באוסף. עם זאת, במבט לאחור האוסף שווה בזכות שני הקטעים של עמנואל טופ. מדובר בשני תותחים כבדים. שאר הקטעים, מלבד זה של טאוכר שהיה להיט ערוץ "ויוה" טיפוסי (כלומר טראנס מיינסטרימי. ויוה היה ערוץ מוסיקה גרמני ששידר רצועות ארוכות של המוסיקה המיינסטרימית באותה התקופה, יורודאנס וטכנו), הם פילרים אנונימיים לכל דבר ועניין. מרקו ביילי עצמו הפך אמנם לתקליטן ידוע, אבל בכלל לא של טראנס ובכלל לא בסדר גודל בינלאומי. כנראה שהוא עצמו ובטח מעריציו לא זוכרים את סינגל הבכורה שלהם. סיכוי שבארץ זה המקום היחיד בעולם שהקדיש לו כזו תשומת לב. ולזכותה של קופסת הלהיטים ייאמר. למיטב הבנתי הקטע הזה היה בוסטר מכירות נאה לאוסף. 
עמנואל טופ, ששני הקטעים האלה שלו הם בהחלט קטעים בעלי שיעור קומה בקהיליית הטראנס העולמית, הוציא שנתיים מאוחר יותר את אחת מהקלאסיקות הגדולות של הטראנס, "Seven Days and One Week". הם היו שלישיה, הוא והצמד שעמד מאחורי "Age of Love", בפני עצמו הקלאסיקה כנראה הכי גדולה של הטראנס. טאוכר באותה התקופה פעל ביחד עם שני דינוזאורים של טראנס, בפרנקפורט, ה"מכה" של הטראנס. עם טורסטן שטנצל (מאוחר יותר: יורק, סאקין אנד פריינדס. באותה התקופה n.u.k.e) וטאלה 2xlc. שיתוף הפעולה עם טאלה היה מין סופרגרופ בין שניים מהמפעלים הגדולים בפרנקפורט: המיוזיק הול והטכנוקלאב. "Infinity" היה כרטיס הביקור של טאוכר, במובן הזה שהקליפ שלו היה מורכב כולו מתמונות של צוללן, שזו היתה בעצם הפרסונה של טאוכר במסיבות שלו. טאוכר בגרמנית זה צוללן. 
במזל יצא ל-NMC שהיתה להם גישה לדיסקוגרפיות העשירות ביותר של הטראנס. באוספים האחרים שציינו למעלה הם פישלו בבחירת הקטעים, במבחן הזמן. כאן פחות. כאן, "פלאנט גואה" הוא חלון ראווה ראוי למה שקרה בעולם בתקופה ההיא. רק שאלה אחת. מה הקשר בין התוכן של האוסף לגואה? התשובה, כמובן, שאין. התקשורת בארץ מכרה את בקלאבינג בתור חבילה אחת מבולבלת של "אסיד". סביר שאף אחד מהקטעים האלה לא נוגן בגואה באמת. בטח לא ב-1995. אם הם היו יוצאים ב-1991 אולי הם היו מתאימים לקו המוסיקלי בגואה. ב-1995 הוא היה שונה בתכלית השוני ממה שיש כאן".

ציון: 7

ערך אספני: 50 ש"ח


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה