יום שישי, 26 בפברואר 2016

Hard & Metal


שם האוסף: Hard & Metal

תת כותרת: אוסף כבד

חברת תקליטים: BNE

שנה: 1993

עורכים ומפיקים: אבי יוסף ואלי בראל

מק"ט: 003 ADD

רשימת שירים:
1. Kreator - Terror Zone (5:56)
2. Slayer - War Ensemble (4:53)
3. Paradise Lost - Gothic (4:42)
4. Fear Factory - Martyr (4:04)
5. Ugly Kid Joe - Neighbor (4:47)
6. King Diamond - "Them" (1:57)
7. Pantera - This Love (6:30)
8. Deicide - Deicide (4:00)
9. Megadeth - Symphony Of Destruction (4:03)
10. Obituary - The End Complete (4:03)
11. Skid Row - Slave To The Grind (3:29)
12. Paradise Lost - As I Die (3:48)

עטיפה: עיצוב של מישל לוי. גולגולת, לטאות שטניות, אש. קצת קלישאתי, אבל בסך הכל נראה טוב. ציון עיצוב: 8

ביקורת ורקע: דיברתי כאן בעבר על הפופולאריות המיוחדת של שלל סגנונות הרוק הכבד בישראל, פופולאריות שהתבטאה במכירות יפות מאוד של אלבומי הז'אנר בארץ, רובם ביבוא ולא דרך חברות התקליטים המקומיות. בשלהי האייטיז התעשייה המקומית החלה לזהות את הפוטנציאל הגלום במכירות מהז'אנר. חברות הענק של אן.אם.סי/CBS והד ארצי ניסו ליצור אוספי רוק כבד מקומיים, אבל אלו התקבלו בקרירות על ידי הקהל המקומי, שמצא אותם מיינסטרימיים מדי. אן.אם.סי/CBS ניסתה את מזלה עם שני אוספים שלא ממש המריאו והד ארצי אף היא ניסתה פעמיים, גם היא לא בהצלחה.
בחברת התקליטים הקטנה BNE ניסו לפצח את הכישלון של החברות הגדולות ביצירת אוספי מטאל מקומיים בכך שהם יצרו אוספים שהיו הרבה יותר הארדקור מאלו שהחברות הגדולות ניסו ליצור. האוספים האלו אמנם התקבלו בכבוד על ידי קהילת המטאליסטים המקומית, אבל גם הם לא זכו להצלחה מרשימה. בסך הכל BNE גם כן הוציאו שני אוספי מטאל בארץ, לפני שהם הרימו ידיים. על האוסף השני ש-BNE הוציאו, "Tales of Apocalypse" מ-1995 כבר סיפרתי, עכשיו אני מגיע לאוסף הראשון, "Hard & Metal" מאביב 1993.
כמו האוסף השני שיצא ב-BNE, גם האוסף הזה הוא אוסף רציני שלא עושה הנחות ולא מפלרטט עם המיינסטרים, אפילו לא קצת. עורכי האוסף נעזרו במומחים וחובבים מהתחום וביחד איתם הם אספו קטעים שהיו להם זכויות בחברות התקליטים הגדולות בארץ (פונוקול, הד ארצי ואן.אם.סי), אותם הם שילבו ביחד עם חומרים שיצאו בחברות עצמאיות מחו"ל. התוצאה היתה אוסף מדוייק. הז'אנר השולט כאן הוא הדת' מטאל ויש כאן גם לא מעט דום, ביחד עם הבי מטאל טהור. רשימת האומנים כאן מצוינת וחובבי הז'אנר בארץ הסתכלו על האוסף הזה כשהוא יצא, בהתפעלות.
למרות זאת, "Hard & Metal" כאמור לא זכה להצלחה מרשימה. BNE לא התייאשה מזה והיא ניסתה, כאמור, את מזלה שוב, עם אוסף מטאל נוסף כעבור שנתיים. גם האוסף הזה לא הצליח וב-BNE הגיעו לתובנה שחובבי הז'אנר הם סנובים מדי לגבי תוצרת מקומית ושקשה למכור להם מוצרים שלא מיובאים. החברה הסיקה מסקנות ובמקום לנסות ליצור אוספים מקומיים, היא עסקה בעיקר ביבוא נרחב של מוסיקת מטאל מחו"ל לארץ. מסתבר, אם כך, שלא סתם לא יצאו עוד אוספים בארץ לז'אנר הכל כך פופולארי הזה.

ציון: 8

ערך אספני: 100 ש"ח

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה