יום ראשון, 11 בספטמבר 2011

פרופסור מיקס 5


שם האוסף: פרופסור מיקס 5

חברת תקליטים: הד ארצי

שנה: דצמבר, 1989

עורכים: צ'רלי סולומון וקארן רוז

מק"ט: ARTON 19424-2

רשימת שירים:
1 Big Fun - Can't Shake The Feeling
2 Avalanche - I Will Wait (Radio Version)
3 Gyan - Wait
4 808 State - Pacific State (Origin)
5 Lisa Stansfield - All Around the World
6 Imagination - Megamix (Edited Version)
7 Taylor Dayne - With Every Beat Of My Heart
8 Prince - Partyman (LP Version)
9 Rob 'N' Raz - Got To Get (Extended Mix) (feat. Leila K)
10 Young MC - Bust A Move
11 B-52, The - Love Shack
12 Boney M - The Summer Mega Mix (PWL Remix - Radio Version) (Medley)
עטיפה: הקומיקס של יקי קאופמן שליווה את כל הסדרה, מככב גם כאן. גיבור הקומיקס הוא הסופר הירו הפורפסור מיקס, הפעם עם כובע נר, שמסמל את זה שהאוסף יצא בסביבות חנוכה אותה השנה. האמת, לא העטיפה הכי מבריקה בסדרה, אבל עדיין, נחמד. ציון עיצוב: 7

ביקורת ורקע: טוב, אני חורג בחודש מהקונספט של האתר הזה, לסוף דצמבר 1989, אז יצא החלק החמישי בסדרת פרופסור מיקס.
על הסדרה כבר הסברתי באחד הפוסטים הקודמים. היא החלה לצאת ב-1987 והסתיימה ב-1991, כששמה הוחלף, למעשה, ב"היטמן". במלים אחרות, זאת היתה סדרת הלהיטים המובילה של הד ארצי וכשבחברה הבינו שצריך סדרה חדשה ורעננה, הם השכיבו את זאתי לישון והשיקו את היטמן האדירה. בסוף האייטיז ובתחילת הניינטיז רוב האוספים יצאו ונמכרו על גבי תקליטים וקלטות. עם כניסת פורמט ה-CD, חברות החלו להוציא אוספים גם על דיסקים, אבל בגלל העלויות, זה נעשה במקרים נדירות. כדי שזה יהיה שווה, סדרת הפרופסור יצאה פעם בשנה במהדורת דיסק נרחבת, שכללה את הלהיטים הבולטים של השנה, בתת סדרה שנקראה "הפרופסור הדיגיטלי".
את כל זה כבר סיפרתי בפוסטים על פרופרסור מיקס 6, והפרופסור הדיגטלי 2, רק שמאז גיליתי עוד קצת על פרטים על הסדרה, שחשוב שאסביר אותם כאן, בעיקר על קצב היציאה שלה. אז ככה:
חלקים 1 ו-2 - יצאו ב-1988, על גבי תקליטים וקלטות.
חלקים 3 ו-4 - יצאו ב-1989 על גבי תקליט וקלטת.
הפרופסור הדיגיטלי 1 - יצא ב-1989 על גבי דיסק.
חלק 5 - יצא ב-1989 על גבי תקליט, קלטת ודיסק.
חלקים 6 ו-7 - יצאו ב-1990 על גבי תקליטים, קלטות ודיסקים.
הפרופסור הדיגיטלי 2 - יצא ב-1990 על גבי דיסק.
חלק 8 - יצא ב-1991 על גבי תקליט, קלטת ודיסק.
הפרופסור הדיגיטלי 3 - יצא ב-1991 על גבי דיסק.

נחזור לחלק 5, זהו האוסף השני בסדרה שיצא על גבי דיסק, כשהוא יוצא כמה חודשים אחרי "פרופסור הדיגיטלי 1", שגם ראה אור על דיסק. מאותו רגע בהד ארצי לא הסתכלו אחורה וכל האוספים שהם הוציאו הלאה ראו אור על גבי CD. אין לי מידע אם אוספים קודמים יותר של החברה ראו אור על דיסקים, אבל יתכן שה"פרופסור הדיגיטלי" הראשון הוא האוסף הראשון שהם הוציאו על הפורמט הזה. זה מידע לא מבוסס ואני בטוח שרן עצמון, שהיה שותף לעריכת הפרקים האחרונים של הסדרה, יוכל לתת לנו מענה יותר טוב לשאלה הזאת. רן, אשמח לדעת גם אם פרק 8 הוא האחרון שיצא לסדרה, או שהיה לה גם פרק תשיעי. התגובה של רן בטח תופיע בקרוב בתגובות...
האוסף עצמו הוא אוסף מדליק עם כמה להיטים גדולים ומעולים מהכיוון הפופי-דאנסי שהיו ברפרטואר הבין לאומי של הד ארצי בתקופה. מעבר לבחירות הצפויות, כמו הלהיט הפותח של ביג פאן (הפקה של סטוק אייטקן ווטרמן שיצרו כאן סוג של בננרמה בגרסה גברית) והלהיטים של רוב אן רז, פרינס, ליסה סטנספילד, יאנג אם.סי, הבי-52 וטיילור דיין, יש כאן גם כמה יציאות מעניינות. קודם כל השיר שאבלנש, אלו מג'וני ג'וני קאם הום, הוציאו אחרי הלהיט העצום שלהם. יש כאן גם את להיט הרדיו הישראלי של הזמרת האוסטרלית גיאן, מגמיקס של PWL (החברה של סטוק אייטקן ו-ווטרמן) לבוני אם ועוד מגמיקס, הפעם לאימג'יניישן. האוסף טוב, אפילו מאוד, אבל זכה לכישלון צורב בחנויות. הסיבות העיקריות לכך הן קודם כל בגלל שהוא יצא בסך הכל, לא מספיק זמן אחרי ה"פרופסור הדיגיטלי" הראשון שהיה אוסף הרבה יותר אטרקטיבי (הוא כלל את מיטב להיטי הקיץ של 1989, לראשונה על דיסק) והיה להצלחה גדולה מאוד, אחת הגדולות של השנה. הסיבה השניה היא ה-value for money, כלומר תמורה עבור כסף. דיסקים היו אז עניין מאוד יקר והאוסף הזה לא היה מספיק חזק עם מספיק להיטים כדי שהוא ימכור הרבה. בכל מקרה, הוא מאוד מאוד נדיר וכיום גם מאוד מהנה להאזנה.

ערך אספני: 100 ש"ח

ציון: 8

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה