יום שישי, 18 בנובמבר 2016

Eurovision Song Contest Israel 1999


שם האוסף: Eurovision Song Contest Israel 1999

חברת תקליטים: IMP/ רשות השידור

שנה: 1999

הפקה: איתמר חובב, יורם ואזאנא, אלמוגית אלוש, יניב ישעיהו וגל ארבלי

מק"ט: 2062

רשימת שירים:
CD1:
1. Charlotte Nilsson - Take Me To Your Heaven (Sweden) (3:02)
2. Selma - All Out Of Luck (Iceland) (2:59)
3. Surpriz - Reise nach Jerusalem (Germany) (2:59)
4. Doris - Marija Magdalena (Croatia) (3:01)
5. Eden - Happy Birthday (Israel) (3:00)
6. Evelin Samuel and Camilla - Diamond Of Night (Estonia) (2:57)
7. Dino and Beatrice - Putnici (Bosnia and Herzegovina) (3:03)
8. Trime Jepsen and Michael Teschl - Denne Gand (Denmark) (3:02)
9. Bobbie Singer - Reflection (Austria) (3:00)
10. Darja Svajgar - For a Thousand Years (Slovenia) (3:04)
11. Vanessa Chinitor - Like The Wind (Belgium) (2:57)
12. Van Eijk - Living My Life Without You (Norway) (2:58)
13. Times Three - Believe'n Peace (Malta) (2:58)
14. Tugba Onal - Don Artik (Turkey) (3:00)
15. Mullans, The - When You Need Me (Ireland) (3:01)
16. Nayah - Je Veux Donner Ma Voix (France) (3:36)
17. Aiste - Strazdas (Lithuania) (3:03)
18. Rui Bandeira - Como Tudo Comecou (Portugal) (3:05)
19. Lydia - No Quiero Escuchar (Spain) (3:06)

CD2 - Multimedia:
1. Opening Part
2. Dana International in the Interval Act
3. Back Stage
4. Awards Ceremony
5. Halleluya Performed by all Eurovision Participants

אנשי רשות השידור תופחים לעצמם על השכם בעטיפה הפנימית
עטיפה: עיצוב של אורי גרזון. בסך הכל עבודה לא רעה של מעצב הבית של IMP. העטיפה הראשית מציגה על נייר גלוסי את לוגו התחרות ובפנים יש תמונות של כל המשתתפים, עם הניקוד שלהם בתחרות וטקסט קצר על כל שיר ושיר. כמה פאדיחות בעטיפה קיימות בטעות באיות באנגלית של המדינה אירלנד, טעות בשם של השיר הפורטוגלי וגם התבלבלו כאן בדגלים של ליטה וספרד. הטעויות האלו תוקנו בהדפסה השניה של הדיסק. בדף האחרון של החוברת יש גם תמונות של בכירי רשות השידור, שאני לא יודע אם זה מחווה יפה, או משהו קצת גרוטסקי. הנטיה היא לבחור באפשרות השניה. ציון עיצוב: 8

ביקורת ורקע: טוב, הדיסק הזה הוא לא אוסף שגרתי. ב-1999 האירוויזיון הגיע לירושלים, בזכות זכייתה של דנה אינטרנשיונאל, עם השיר "דיווה", שנה לפני כן. האירוויזיון בסוף שנות התשעים היה בשפל הגדול ביותר שלו, אי פעם. שנות התשעים וכפר המדיה הגלובלית שהעולם הפך להיות, הפכו את האירוויזיון לתחרות אנכרוניסטית. תם העידן שהתחרות היוותה פלטפורמה לפריצה לאמנים מכל רחבי היבשת. אלו, בניינטיז, יכלו לעשות זאת באמצעות ה-MTV או באמצעות חברות התקליטים השונות ששלחו את זרועותיהן לכל עבר. בשנים האחרונות האירוויזיון אמנם חווה פריחה מחודשת והתחרות מתקיימת באולמות שכוללים עשרות אלפי צופים, אבל ב-1999, האולם של בנייני האומה, על 3000 מקומותיו, הספיקו לתחרות שעוררה עניין ביינוני בלבד, בארץ ובעולם.
למרות העניין הביינוני, ברשות השידור הרגישו (בצדק) טוב עם התוצר הסופי של התחרות והם החליטו שזה רעיון טוב להוציא אוסף של שירי התחרות. הקונספט של אוסף תחרות שירי אירוויזיון לא היה חדש. זה היה מקובל, בעבר, שלכל תחרות יוצא אוסף שכזה. מה שכן, חשוב להבהיר שהאוספים האלו של האירוויזיון שיצאו - היו יוזמות של חברות תקליטים מקומיות במדינות שונות ואף פעם לא יוזמה מרוכזת של איגוד השידור האירופי. כך, לדוגמה, בישראל יצאו אוספים של תחרות האירווזיון בין השנים 74' ל-87' ובכללי בעולם, עם הירידה בפופולאריות של האירוויזיון, אוספים כאלו יצאו במקומות שונים עד 1991. כך עברו להם שמונה שנים בלי אוסף של תחרות אירוויזיון והנה, ב-1999 רשות השידור החליטה להחיות את הרעיון. הרשות פרסמה מכרז לכל חברות התקליטים המקומיות, אבל בגלל שאוסף של התחרות נראה דבר לא אטרקטיבי במיוחד, החברות הגדולות - הליקון, הד-ארצי ואן.אם.סי, דילגו עליו. היחידה שהרימה את הכפפה היתה IMP הקטנה, שראתה באוסף הזה הזדמנות.
ל-IMP לקחו כמה שבועות, אחרי שהסתיים הטקס, כדי להוציא את האוסף, שבאופן מביך לא כלל ארבעה שירים שהשתתפו בתחרות: אלו של הולנד, פולין, קפריסין ובריטניה. הסיבה: חברת התקליטים שייצגה את השירים האלו בישראל, אן.אם.סי, לא שחררה מסיבה כלשהי את השירים לשימוש באוסף. למזלם של אנשי IMP, את הקטע הזוכה של שרלוט נילסון השבדית הם כן קיבלו, אז לפחות זה.
האוסף כולל שני דיסקים, הראשון כולל את 19 השירים שכן קיבלו את אישור חברות התקליטים שלהם להופיע באוסף והשני קטעי וידאו מהתחרות, כולל הביצוע המרגש של כל משתתפי התחרות ל"הללויה" של חלב ודבש, על כותרות סיום המשדר.
אנשי IMP עשו את המקסימום כדי שהאוסף הזה ייצא כמו שצריך, אני חושב שאנשי רשות השידור יכלו לעשות קצת יותר. הם יכלו ללחוץ על אן.אם.סי כדי שזאת תאשר את השירים לשימוש באוסף. באמת שלא היתה סיבה לכך שהם לא יכללו כאן.
למרות העדר הקטעים, האוסף של האירוויזיון היה הצלחה, כנראה הכי גדולה מסחרית של IMP. האוסף יוצא לכל העולם ועשרות אלפים מחובבי האירוויזיון מסביב לגלובוס קנו אותו. ההצלחה של האוסף עוררה אנשים באיגוד השידור האירופי ובשנה שאחר כך הם יזמו לראשונה הוצאה של אוסף אחד בהפצה בין לאומית עם שירי התחרות. האוסף של שנת 2000  יצא מבעוד מעוד, בחברת התקליטים BMG. האוסף של 2000 היה הצלחה ומאז כל שנה יוצא אוסף כזה, בהצלחה גדולה. את הטרנד הזה, כאמור, עוררו רשות השידור ו-IMP, שחזו את עלייתה המחודשת של תחרות האירוויזיון, כשזאת היתה בשפל הכי שלה. כבוד.

ציון: 7

ערך אספני: 130 ₪

תודה למיכאל פורז שסייע בהכנת המאמר הזה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה