יום שני, 13 באוקטובר 2014

תחת שמי מוסקבה


שם האוסף: תחת שמי מוסקבה

תת כותרת: 22 שירים רוסיים מוכרים ואהובים (הביצועים המקוריים) - Under Moscow Skies - 22 Beautiful Russian Songs (Original Versions)

חברת תקליטים: אן.אם.סי/ Firma Melodia/ קול ישראל

שנה: 1990

עריכה: גלעד בן-ש"ך

הפקה: עמירם הר-אבן, משה מורד, ג'קלין סיבידיה, סילבי פינקלשטיין וליאור סולימן

מק"ט: USSR1-2

רשימת שירים:
1. ולאדימיר טרושין - לילות מוסקבה (4:30)
2. מקהלת הצבא האדום - שיר המורן (קלינ'קה) (סולן: מרטינוב) (4:34)
3. תמרה סיניאבסקיה - קטיושה (2:40)
4. פיוטר לשצ'נקו - הבלורית (צ'ופצ'יק) (2:55)
5. המקהלה העממית "וולגה" - אצלנו, ליד קויבישב (2:29)
6. ליאוניד אוטיוסוב - הצמה (2:57)
7. המקהלה העממית מאוראל - אילן בהרי אוראל (4:32)
8. איבן פטרוב - שלישית סוסים (טרויקה) (4:35)
9. תמרה מיאנסרובה - לעולם תזרח השמש (2:56)
10. מרק ברנס - לילה אפל (3:24)
11. ליאוניד אוטיוסוב - שיר העגלון הזקן (3:04)
12. ולאדימיר טרושין - ידידי (2:34)
13. לודמילה זיקינה - זורם הנהר (3:33)
14. המקהלה העממית ע"ש פיאטניצקי - מי יידע מדוע? (3:36)
15. קלבדיה שולז'נקו - תכול המטפחת (2:37)
16. מקהלת הצבא האדום - אל הדרך (3:32)
17. ליאוניד אוטיוסוב - לבי (סירצה) (3:20)
18. בוריס ז'יבורונוק - סופת שלגים (2:28)
19. מקהלת הצבא האדום - מושכי הספינות על הוולגה (סולן: חריטונוב) (4:28)
20. לודמילה זיקינה - קרן אור מבעד לחלון (3:48)
21. מרק ברנס - שיר הנהג הקרבי (2:39)
22. ניקולאי ניקיצקי - בדרך הארוכה (2:44)

עטיפה: אין כאן קרדיט למעצב, אבל יש כאן קרדיט לצלמים שהתמונות שלהם מרכיבות את העטיפה - דנצ'ו ארנון מהמגזין "מסע אחר" צילם את העטיפה הקדמית ואת הבבושקה בעטיפה הפנית צילם ג'ון אוונטו. העיצוב הכללי די דל, הייתי אומר שהוא מצליח להראות קומוניסטי, לא יודע אם במתכוון או בטעות (נראה לי האופציה השניה). בפנים יש טקסט של עורך האוסף, שמסביר את הקונספט שלו, שזה תמיד נחמד. עטיפה מחופפת קצת, לאוסף מאוד מצליח, מה שהפך את העטיפה לקצת אייקונית. מוזר. ציון עיצוב: 6

ביקורת ורקע: הנה משהו יוצא דופן. הפרסטרויקה ונפילת הקומוניזם בסוף האייטיז-תחילת הניינטיז יצרו את הקרקע שממנה צמח האוסף הזה, שלא יכל להיווצר לפני כן. מדובר באוסף של שירים רוסיים פופולאריים מהמאה ה-20. השירים, רובם היו מוכרים לקהל הישראלי עוד לפני האוסף הזה, הן בגלל ההשפעה הרוסית על התרבות הישראלית, בתחילת דרכה והן בגלל שלחנים רבים נגנבו על ידי כותבים ישראלים, שהפכו את השירים לישראליים, מבלי לשלם תמלוגים לכותבים. מעבר לזה שהאוסף דיבר לישראלים "וותיקים", ההגירה הגדולה מברית המועצות לשעבר הביאה עוד קהל רב להתעניינות באוסף, שהיה להצלחה גדולה.
טכנית, האוסף נעשה על ידי אן.אם.סי בשיתוף שני גורמים - קול ישראל וחברת התקליטים הרוסית "פירמה מלודיה", שנפילת הקומוניזם יצרה לראשונה אפשרות לעבוד עם חברה משמה.

הטקסט של עורך האוסף גלעד בן-ש"ך, עורך המוסיקה הוותיק מקול ישראל, הסביר את הקונספט של האוסף בצורה מושלמת:
שנים רבות העשירו לחנים רוסיים את הזמר העברי. טובי המשוררים שלנו טוו לבוש עברי למנגינות רוסיות ובהם: נתן אלתרמן ואברהם שלונסקי, נתן יונתן, חיים חפר ויעקב שבתאי, דן אלמגור ויורם טהרלב. ואולם לא תמיד הקפידו מחברי המלים לחתום את שמם ליד השורות שכתבו, וכך נשארו שיריהם "עממיים".
בני כל הגילים שרו "לבלבו אגס וגם תפוח", "העגורים", "מתפתל משעול הפרא", "ילדתי מרוסיה", "לי כל גל נושא מזכרת" ועוד שירים רבים שלחניהם ה"עממיים" אינם אלא רוסיים. בכל מקום ובכל זמן - בשגרת היום, במסעות, סביב המדורה ועל הבימה - היה תמיד שיר "רוסי" מתאים.
ואולם בין התקליטים המעטים של שירים רוסיים שנדפסו בארץ, לא מצאנו אף תקליט-אוסף אחד, וחשבנו שהגיע הזמן להוציא תקליט כזה.
התקליטור שבידכם, "תחת שמי מוסקבה", יצא ביוזמת קול-ישראל ותמצאו בו מבחר עשיר של 22 שירים רוסיים ותיקים ואהובים. נוסטלגיה במיטבה".
השתדלנו לבחור ביצועים מוכרים ומקוריים, ואם תשמעו בכמה מן השירים חריקות ורחשים, הרי זה מחיר האותנטיות. תוכלו לפגוש כאן את טובי הזמרים הרוסים, וגם כמה מן המקהלות החשובות בברית המועצות, ובראשן מקהלת הצבא האדום, ששמה המדויק: "להקת הזמר והמחול של הצבא האדום ע"ש אלכסנדרוב".
בתקליטור זה ובשיריו מקדם קול-ישראל בברכה חמה את העולים החדשים מברית המועצות, ומאחל להם קליטה טובה ומהירה.
אני מבקש להודות לחבריי בחטיבת התוכניות הקליות ברדיו: יהודית רודד, חיה זל ועודד גילור על עזרתם במציאת כמה משירי התקליטור; תודה גם לאנשי מחלקת השידורים לברית המועצות אהרון אורמיאן, ראובן ויגודסקי ושמעון צ'רטוק, ותודה מיוחדת למאשה נדרה.
"תחת שמי מוסקבה" - האזנה נעימה.
גלעד בן-ש"ך, קול ישראל, חטיבת התכניות הקלות

"מוסקבה" היה להצלחה גדולה ומכירותיו הגיעו למספר המדהים של למעלה מ-30 אלף עותקים. ביקור שלי בשבוע האחרון בסניף של רשת סטימצקי ברחוב עמק רפאים בירושלים, חשף בפני שהאוסף עדיין נמכר כחדש בחנויות, כששני עותקים שלו כיכבו על מדפי החנות, מה שהופך אותו כנראה לאוסף הוותיק ביותר שעדיין נמכר כחדש מהקטלוג בחנויות בארץ.

ערך אספני: 20 ש"ח


ציון: 9

2 comments: